Motokurs.pl

Hyundai i30 – sprawdź swoją wiedzę ze świateł i płynów eksploatacyjnych

Spokojnie, jeśli zapisałeś się na kurs prawa jazdy w Motokurs, to również zdobędziesz
gruntowne przeszkolenie ze stanu technicznego pojazdu, by wiedzieć jakie światła i gdzie je włączyć albo jak sprawdzić poziom oleju w silniku. Nie mniej jednak jeśli potrzebujesz odświeżyć sobie wiedzę, to pod spodem zamieszczamy kilka praktycznych wskazówek na co uważać na egzaminie z prawa jazdy i jak przebrnąć przez pierwsze zadania.

Zdajesz na Hyundai i30 prawo jazdy? Sprawdź, jak włączyć poszczególne światła!

Właściwie nie ma znaczenia, czy zdajesz prawo jazdy na Hyundai, Toyocie czy Kii. Wszędzie znajdziesz te same kontrolki ze świateł. Wystarczy więc, że opanujesz teorię kiedy używamy świateł drogowych, a kiedy mijania czy przeciwmgielnych, by potem wiedzieć, którą kontrolkę uruchomić. Teraz musisz jedynie wiedzieć, gdzie znajdują się poszczególne włączniki i jak z nich korzystać. Możesz być jednak pewien, że przećwiczysz te kwestie, również podczas zajęć praktycznych z naszym instruktorem. U na zapiszesz się też na jazdy doszkalające na Hyundaiu w Warszawie! Tutaj znajdziesz wszystkie szczegóły.

Co musisz wiedzieć w pierwszej kolejności, to kiedy zaświecą się kontrolki w samochodzie Hyundai i30, Toyota Yaris albo Kia Rio? Zawsze po przekręceniu stacyjki do drugiej pozycji, bez uruchamiania samochodu, czyli włączenia silnika. Także na egzaminie nie należy włączać silnika przy prezentowaniu wiedzy z działania świateł. Teraz krótkie przypomnienie ze świateł, z jakich możesz korzystać w pojeździe: światła które obowiązkowo musisz znać na egzaminie:

  • pozycyjne,
  • mijania (krótkie),
  • drogowe (długie),
  • kierunkowskazy,
  • awaryjne,
  • hamowania (tzw. STOP),
  • przeciwmgłowe przednie i tylne,
  • cofania,
  • odblaskowe tylne czerwone.

Obsługa hyundai i20 – światła pozycyjne/postojowe

Do włączenia świateł pozycyjnych przednich i tylnych wystarczy przekręcić kluczyk w stacyjce do drugiej pozycji. Na włączniku widoczna jest ikonka takich świateł która powinna się też automatycznie zapalić na desce rozdzielczej. Każde zadanie
egzaminacyjne na prawo jazdy kat B z włączenia świateł, a więc i to polega jednak nie tylko na załączeniu świateł, ale też na sprawdzeniu, czy działają. Dlatego należy wysiąść z samochodu i sprawdzić, czy dwa światła białe z przodu i cztery światła czerwone z tyłu są załączone.
Warto poćwiczyć więc te opcje wcześniej, by mieć pewność, że na egzaminie z prawo jazdy obsługa hyundaia nie przysporzy Ci żadnych problemów. Światła pozycyjne kiedy używać? Te światła służą jedynie do oświetlenia pojazdu podczas zatrzymania się i dłuższego postoju zarówno na jezdni, jak i poboczu.


Kontrolki w samochodzie i30 do świateł mijania i drogowych – jak włączyć, kiedy używać?

Taka kontrolka oznacza światła mijania, które należy włączyć zgodnie z przepisami ruchu drogowego w warunkach normalnej przejrzystości powietrza przez całą dobę. Warto jednak pamiętać, że od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza dozwolone jest włączenie także świateł do tak zwanej jazdy dziennej. W warunkach niedostatecznej widoczności i trudnych warunkach atmosferycznych należy względnie używać świateł mijania. Jeśli zdajesz egzamin na prawo jazdy, światła w samochodzie musisz bardzo dobrze znać i wiedzieć, że np. światła mijania znajdują się tylko z przodu pojazdu, mają białą barwę i
oświetlają drogę na odległość co najmniej 40 metrów. Z tyłu natomiast uruchamiają się światła pozycyjne (czerwona barwa).


Światła drogowe a egzamin na prawo jazdy hyundai

W każdym pojeździe światła drogowe oznaczone są taką ikonką

Jeśli zdajesz egzamin na prawo jazdy na hyundai, to najpierw musisz włączyć światła mijania, a następnie uruchomić włącznik kierunkowskazów, przesuwając go do przodu. Te światła znajdują się tylko z przodu pojazdu, mają barwę białą, a ich zasięg wynosi 150 metrów.


Obsługa hyundaia prawo jazdy – światła kierunkowskazów

Zdecydowanie ze światłami kierunkowskazów nie będziesz mieć najmniejszych problemów. Tyle razy ich przecież użyjesz podczas ćwiczeń, że wyrwany w środku nocy ze snu, wiedziałabyś jak je uruchomić. Tu jednak ważna uwaga – obsługa hyundaia na prawo jazdy może i będzie łatwa, ale trzeba też poprawnie wskazać wszystkie światła, a kierunkowskazów jest trzy z każdej strony (z tyłu, z przodu i na lusterku bocznym – te należy również
sprawdzić).


Nauka jazdy – hyundai światła awaryjne

Jeśli chodzi o światła awaryjne, to tej kontrolki w samochodzie hyundai należy szukać nad radiem. Jak w każdym pojeździe jest to taki trójkąt, jak właśnie na obrazku.

Nauka jazdy na Hyundaiu również w naszym ośrodku przewiduje ćwiczenia z włączenia i sprawdzenia świateł awaryjnych, których jest sześć (dwa z przodu, dwa z tyłu i na lusterkach bocznych). Światła awaryjne – kiedy używać? Te światła służą przede wszystkim do sygnalizowania awarii pojazdu lub wypadku.

Poprawna obsługa hyundaia – światła przeciwmgłowe tylne i przednie

Takie kontrolki w samochodzie hyundai, ale też w innych modelach, oznaczają światła przeciwmgielne przednie.

By takie światła uruchomić, należy najpierw załączyć światła mijania a następnie przekręcić włącznik z symbolem świateł przeciwmgielnych przednich. Te światła są barwy białej i należy je włączyć przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych – mgle, opadach deszczu itp. Trzeba jednak wiedzieć, że światła przeciwmgłowe są bardzo mocne, a więc przy mniejszych opadach atmosferycznych czy mniejszej mgle, mogą oślepiać jadących z naprzeciwka kierowców. Wtedy wystarczy więc włączyć światła mijania.

Jeśli czujesz, że tutaj obsługa hyundaia może sprawiać Ci małe trudności, to zapisz się na jazdy doszkalające. Oprócz kursów na prawo jazdy zapewniamy bowiem też dodatkowe godziny z instruktorem. U nas nie tylko poznasz podstawowe zasady z obsługi świateł, ale sprawdzisz się też na każdej z tras egzaminacyjnych. Na egzaminie z prawa jazdy na Hyundaiu może pojawić się pytanie również o światła przeciwmgłowe tylne
Te odznaczają się taką kontrolką:

Tu znowu przydaje się sprawna obsługa hyundaia, ponieważ najpierw trzeba załączyć światła mijania, a następnie uruchomić włącznik ze światłami przeciwmgłowymi tylnymi. Warto też wiedzieć, kiedy włączamy światła przeciwmgłowe. Otóż te światła mają zastosowanie również przy gorszych warunkach atmosferycznych – mgle czy opadach atmosferycznych, ale tylko wtedy, gdy widoczność jest ograniczona przynajmniej na 50 metrów. W przypadku lepszej widoczności znów wystarczą jedynie światła mijania.


Światła cofania w Hyundaiu i20 na egzaminie na prawo jazdy

To kolejne zadanie, któremu musisz sprostać zdając egzamin z prawa jazdy kat. B. Jednak z pewnością nie wykonasz go samodzielnie, dlatego o pomoc musisz poprosisz instruktora. By bowiem włączyć światła cofania, należy przekręcić stacyjkę do drugiej pozycji, a następnie wcisnąć pedał sprzęgła i włączyć wsteczny bieg. Jeśli wszystko wykonałeś poprawnie, to z tyłu zaświecą się dwa białe światła. Jeśli otrzymasz zadanie egzaminacyjne na prawo jazdy kat. B z włączenia światła STOP, to również będzie konieczna pomoc instruktora, by poprawnie wskazać zapalone światła.